Мої Топори Неділя, 09.12.2018, 22:40

КНИГА "Моє село"

Походження назви села

Село згадується під назвою села Топоровок Заславської волості як помістя князя Януша Заславського у донесенні возних Волинського воєводства Криштофа Щуки і Станіслава Янковського Луцькому міському суду про огляд ними містечок і сіл Луцького повіту, які були спустошені і спалені татарами в 1593 році (акт від 7 грудня 1601 року). На початку акту вказано, що у перерахованих селах після спустошення татарами не проживає жодної душі.

Разом з тим, у Волинських маєтностях Заславських у другій половині XVI ст.(за текстом акту поділу володінь між кн. Янушем та Михайлом Янушевичами 1581 р.серед перерахованих 4 містах та 107 селах назви Топори чи Топірчики не зустрічається. Тому можна припустити, що село виникло  1582 року (див. далі)

"ТОПОРИ, село, Заславський повіт, на південний схід від Заслава, Заславська волость. Колись село належало до Луцького повіту і згадується в реляції луцьких возьних в 1593 p., як оселя сплюндрована і спалена татарами. (Архів ЮЗР, ч. 6, т. І, ст. 292). За поборовим реєстром Крем’янецького повіту з 1583 p.  село належало  князеві Михайлові Заславському, який платив з Топорів від 8 димів (осель), З городів.В кінці 19 ст. в селі Топорах було 98 дворів, дерев’яна церква — Покровська з 1788 p., в архіві якої переховувалось багато стародруків з 17-18 ст. В селі була церковно-прихідська школа. Колись село належало до славутського ключа. При дорозі 1 курган."   (Яблоновський, "Стара Волинь")

У Хмельницькому державному архіві є план села за 1858 рік, на якому написано, що село належить графині Марії Потоцькій.

Про походження назви села є 2 легенди (взято з "Історія села Топори", складеної вчителем історії Сулімою І.Б.):

1. Село виникло на болотисто-лісистій місцевості, по якій протікали 2 струмки. У місці злиття вони утворювали букву Т, а по їх берегах росли тополі та осокори. Вважають, що від цього пішла назва «Сокири», яке потім перетворилося у Топори.

2. Через село проходив шлях Старокостянтинів-Заслав. На цьому шляху був місток через річку. Одного разу їхала старокостянтинівська княгиня і на містку стався нещасний випадок з її дитиною: вона впала у воду та потонула. Княгиня вигукнула: «Дитина потонула, як топор». І донині з тих пір село звуть Топори.

Щодо походження назви села Топірчики можна стверджувати, що походження назв обох сіл однакове. Просто друге село менше за розмірами.

Мікрорайони села Топори

Село - центральна вулиця. Якщо подивитися на карту села 1867 року, то можна побачити, що в той час було лише 2 вулиці. Найбільшою була саме ця вулиця, яка становила основу села

Посьолок -крайня від Ізяслава вулиця. Посьолками називали нові вулиці з новими поселеннями. На картах 1867- 1920 років цієї вулиці не було, а на німецькій карті  1941 року вже є.

Вигін - крайня від Топірчиків вулиця. Вигонами називали території, на яких виганяли на випас худобу. До війни тут також не було вулиці, а, очевидно, був випас худоби.

Куток - друга найстаріша вулиця села. Вона не була довгою, і виходила до дороги, яка вела на Ізяслав, під кутом.

П'ятихатки - частина центральної вулиці, яка веде на Ріпки і знаходиться північніше дороги, яка веде на Ізяслав. Даний мікрорайон названий через те, що там було небагато будинків.

Беріг - нижня частина центральної вулиці. На карті 1867 року бачимо, що в цьому мікрорайоні було мало будинків, а знаходився беріг, край болотистої місцевості з твердим грунтом.

Красна гора - територія за селом в сторону Щурівців. На цій горі у 20-х роках ХХ століття був кривавий бій червоноармійців з білополяками.

Мікрорайони села Топірчики

Закорчма (зараз вулиця Перемоги) – одна з найстаріших вулиць села, тягнеться від старого клубу (колись на тому місці була корчма) по лівий бік ставка та до кладовища. Назва вулиці говорить сама за себе – вона була розташована за корчмою, отже - Закорчма;

Майдан (зараз вулиця Зарічна) – друга найстаріша вулиця села, починається від колгоспу по правий бік ставка і тягнеться від вигону, майдану і до полів. Під час війни саме на вигоні, на майдані перед початком вулиці, збирали людей з Топорів і Топірчиків та відправляли до Німеччини на роботи;

Гулиця (зараз вулиця Гагаріна)– починається від старого магазину і до нової дороги, що йде на Топори та далі на Ізяслав;

Кулішівка (зараз вулиця Перемоги) – найменша вулиця села, що починається з боку старої грунтової дороги на Топори, праворуч дорога на Ріпки і до старого клубу.

«  Грудень 2018  »